Czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew o rozwód?

W społeczeństwie panuje powszechne przeświadczenie, że kto szybciej złoży pozew o rozwód, ten ma większą szansę na uzyskanie wyroku korzystniejszego dla siebie i wygraną sprawę. Nic bardziej mylnego. Decyzja sądu jest uwarunkowana zgromadzonymi dowodami, zeznaniami stron i dobrym przygotowaniem do rozprawy.

Złożenie pozwu do sądu – kto pierwszy ten lepszy?

Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie ma żadnego znaczenia, kto pierwszy złoży pozew do sądu. Ma to jedynie wpływ na nazwanie stron biorących udział w rozprawie, a nie decyzję sądu, która jest uzależniona przede wszystkim od przyczyn rozpadu małżeństwa. Strona składająca pozew nazywana jest powodem, a druga strona nosi nazwę pozwanego.

Posiłkując się art. 439 kodeksu cywilnego, dowiadujemy się, że zabrania się stosowania powództwa wzajemnego w sprawach rozwodowych, a do tego w czasie procesu o rozwód zabrania się wszczynania osobnej sprawy o rozwód. Strona pozwana w sprawie o rozwód ma prawo zażądać zarówno rozwodu, jak i separacji.

Przepisy wskazują jednoznacznie, że zarówno powód, jak i strona pozwana może żądać rozwodu. Kiedy więc w odpowiedzi strony pozwanej pojawi się takie samo żądanie, różnica między współmałżonkami jest tylko w tytule. Z kolei kolejność wniesienia pozwu, nie ma wpływu na uprawnienia strony pozwanej. Trzeba wyraźnie podkreślić, że w sprawach o rozwód, obie strony muszą żądać rozwodu. To jeden z warunków. Wszystkie przepisy związane z zakończeniem małżeństwa są skomplikowane, rozprawy również nie należą do prostych, stąd dobry pełnomocnik to podstawa. Szukając sprawdzonej kancelarii sprawdź https://adwokatwieckowska.pl i przekonaj się, jak ważne jest wsparcie specjalisty.

Złożenie pozwu o rozwód – kiedy czas odgrywa dużą rolę?

Istnieją przypadki rozwodów, kiedy pośpiech jest bardzo ważny i trzeba się spieszyć. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, gdy możemy spodziewać się od drugiej strony postępowania metodą faktów dokonanych. Dobrym przykładem jest wyprowadzenie się z miejsca zamieszkania razem z dzieckiem, ukrycie dochodu albo sprzedaż składników majątku w celu przyznania niższych alimentów na dziecko czy małżonka.

Czas działania może być też uwarunkowany indywidualną sytuacją jak, chociażby koniecznością wyprowadzenia się, obowiązkiem zabezpieczenia środków na utrzymanie i inne. Aby dobrze chronić swój interes i jednocześnie przyspieszyć działanie wymiaru sprawiedliwości, trzeba dostarczyć wniosek o zabezpieczenie powództwa.

W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli nie wystąpią wymienione okoliczności, nie warto spieszyć się tak bardzo z przygotowaniem powództwa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest staranne przygotowanie dokumentu, pamiętanie o wszystkich elementach, zgromadzenie niezbędnego materiału dowodowego. Mocny start to z reguły gwarancja osiągnięcia sukcesu, a niewielka zwłoka będzie miała korzyści w przyszłości.

You may also like

Comments are closed.

More in Ciekawostki