Kobiety, czas na rewolucję w opiece zdrowotnej

W miarę jak nowe, obciążające dowody uwypuklają szokującą prawdę o usługach zdrowotnych dla kobiet, dr Canon przekonuje, że podejście do naszej opieki musi się zmienić… zaczynając już teraz

Przeciętny dzień w mojej praktyce ogólnej: Zobaczę około 40 pacjentów i zrobię wszystko, co w mojej mocy dla każdego z nich, starając się równie mocno o 18:00, jak o 9:00 rano. Ale 51 procent z nich otrzyma gorszą opiekę. Nie dzieje się tak z powodu czasu, presji NHS czy skomplikowanych warunków medycznych. Dzieje się tak dlatego, że są kobietami. I w Wielkiej Brytanii w 2022 roku jest to luka zdrowotna płci.

Dekady (prawdopodobnie wieki) nierówności płci doprowadziły do gorszych wyników dla kobiet we wszystkich aspektach zdrowia. Prawda jest szokująca: ponad 80 procent kobiet w Wielkiej Brytanii uważa, że nie są słuchane przez pracowników służby zdrowia; wyniszczające objawy, takie jak bóle miednicy i obfite krwawienia, są traktowane jako „normalne”, a ponad połowa kobiet nie może rozmawiać o swoim zdrowiu w miejscu pracy.

W marcu ubiegłego roku Departament Zdrowia ogłosił zaproszenie do składania wniosków o wydanie opinii na temat swojej pierwszej strategii zdrowia kobiet w Anglii. Niecałe cztery miesiące później, zostały one zalane około 100.000 odpowiedzi od kobiet i 400 od organizacji charytatywnych i ekspertów pracujących w zdrowiu kobiet. Odpowiedzialna za to minister zdrowia, Caulfield, opisała odpowiedzi jako otrzeźwiające, a w niektórych obszarach szokujące. Opowieści o systemowym seksizmie, szkodliwych tabu, piętnie i zakorzenionych problemach, które doprowadziły do tego, że usługi dla kobiet mają niższy priorytet niż inne usługi. Trzeba przestawić zegar.

Ale jak się tu znaleźliśmy? Systemowo i historycznie, kobiety nie były słuchane. Od pierwszych konsultacji po opiekę kontrolną mówi się im, że bolesne objawy są normalne lub że z nich wyrosną. Wciąż pokutują stereotypy i upokorzenia: miesiączki powinny być bolesne, kobiety powinny mieć dzieci, menopauza to tylko uderzenia gorąca, depresja poporodowa to tylko zmęczenie, a autyzm to problem mężczyzn. Tak więc kobieta, która próbuje zostać wysłuchana, jest zniechęcana do uzyskania pomocy. Koszty ludzkie tego stanu rzeczy są ogromne. Pacjentce z endometriozą postawienie diagnozy zajmuje średnio ponad siedem lat: to siedem lat bólu fizycznego, emocjonalnego i finansowego (obfite miesiączki są kosztowne w postaci środków na okres, zniszczonych ubrań i środków przeciwbólowych). Jeszcze bardziej oburzające jest to, że jest to drugi najczęstszy problem ginekologiczny w Wielkiej Brytanii – można by pomyśleć, że stać nas na więcej.

Usługi nie są tak skonstruowane, aby pomagać kobietom jak powinny. Istnieje ogromna loteria kodów pocztowych w klinikach zdrowia seksualnego, opieki nad menopauzą i zasad IVF. Kobiety nauczyły się akceptować to z ukrytym zrozumieniem, że takie kliniki są raczej luksusami niż niezbędnymi usługami.

I był jeszcze szerszy problem z informacjami i edukacją ze szkół i kolegiów medycznych. Warunki od endometriozy do niepłodności nie są omawiane lub nauczane nie są omawiane lub nauczane zmiany, aby zakończyć stronniczość. Nie dajemy dziewczętom (ani chłopcom) właściwego języka do użycia, sprawiając, że słowa takie jak srom i wydzielina są obrzydliwe i niezrozumiałe. A to ma znaczenie: jeśli dziewczyna nie potrafi wytłumaczyć, która część jej anatomii jest obolała lub krwawi, nie może bronić siebie w gabinecie lekarskim, ani jako nastolatka, ani jako starsza kobieta. Zniechęca się do szukania pomocy i opóźnia uzyskanie opieki, której potrzebuje.

Jako lekarz pierwszego kontaktu wiem, że nie jesteśmy wystarczająco szeroko nauczani o sprawach kobiet, mimo że jako stażystka spędziłam rok na świetnym oddziale ginekologicznym. Uczymy się o faktach i fizjologii, ale nie o kwestiach holistycznych, kosztach czy wpływie tych schorzeń na emocje, związki i życie kobiet.

Jest też wpływ na ich pracę. Badanie opinii publicznej ujawniło, że kobiety czują się niezdolne do mówienia o sprawach zdrowotnych, takich jak obfite miesiączki i poronienia w miejscu pracy, co pozwala na umniejszanie ich wpływu na produktywność i sukces, co jeszcze bardziej podsyca różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn.

Być może jednym z najbardziej zaskakujących odkryć dla mnie, jako lekarza, jest brak badań nad zdrowiem kobiet – co prowadzi do dużych różnic w danych dotyczących płci. Często badania dotyczące ogólnych schorzeń, takich jak choroby serca czy autyzm, koncentrują się bardziej na mężczyznach z powodu braku kobiet. Dane pochodzące od męskich uczestników są następnie stosowane do kobiet – a wyniki badań nie są nawet podzielone według płci, aby zobaczyć jakiekolwiek wyraźne różnice.

Niektóre grupy znajdują się w jeszcze gorszej sytuacji, przy czym kobiety z grupy BAME i kobiety w ciąży nie są prawie w ogóle reprezentowane. Ta luka w danych wypacza bazę wiedzy i oznacza, że schorzenia są traktowane z męskim uprzedzeniem. Ma to nawet wpływ na to, jak choroby są przedstawiane w mediach: pomyśl o obrazie choroby serca i zawsze jest to mężczyzna ściskający klatkę piersiową. Reprezentacja ma znaczenie – wszyscy podświadomie nauczyliśmy się, że choroby serca to męski problem, dlatego kobiety o wiele częściej ignorują ból w klatce piersiowej i nie szukają pomocy w przypadku choroby serca.

You may also like

Comments are closed.

More in Uroda